VED TILMELDINGER
Info vedr. arbejdsgang ved tilmeldinger til konkurrencer
Læs mere...
Login Form

Nyheder

Her kan du læse diverse information.

Information omkring Coronavirus

HB beslutning

Som en aktiv del i bekæmpelsen af Coronavirus, COVID-19 har HB besluttet at konkurrencer, træning og andre arrangementer under Dansk Politihundeforening er aflyst til og med torsdag den 31. maj 2020.

Udviklingen vil løbende blive vurderet med hensyn til en evt. forlængelse af forbuddet.

Herudover opfordres medlemmerne til at følge de anbefalinger, som er og bliver udsendt fra myndighederne.

Kåring den 23. februar 2020

Der afholdes kåring den 23. februar kl. 10.00 i Taastrup.

 

Områdemøde 2020

Indkaldelse til ordinært områdemøde den 9. marts 2020 kl. 19.00 i

 

Medborgerhuset i Taastrup
Taastrup Hovedgade 71
2630 Taastrup
Lille Sal


Dagsorden:
1. Valg af dirigent

2. Valg af stemmetællere

3. Områdelederens beretning

4. Valg

- Områdeleder. Mikkel Olsen genopstiller

- Områdesuppleant. Lars Bo Hansen genopstiller ikke

5. Evt.

 

Kåring den 23. november

Der afholdes kåring lørdag den 23. november kl. 11.00 i Helsingør.

 

Der er plads til et par hunde mere, såfremt der er nogen i området der er klar til dette.

 

Kåring den 13. oktober

Der afholdes kåring den 13. oktober kl. 10 i Skovbo.

DM 2019

DM 2019 byder på 18 repræsenterede hundeførere fra område 6.

Patruljeklassen:
Jesper Christensen med Hajens Yams, København (sektion 1)
Chris Dalsgaard med Tarriqs Orkan, København (sektion 1)
Christoffer Andersen med Abardis Yankee, Skovbo (sektion 1)
Torben Jensen med Møllers Totto, Frederiksværk
Camilla B. Andersen med Amagers Daisy, Taastrup
Anne Andersen med Tigerdyrets Albert, København
Helene Høyer med Rothmanns Joey, Skovbo
Gitte Pedersen med Froulunds Endo, Taastrup

Kriminalklassen:
Ole Boy Sørensen med Amagers Martin, Skovbo (sektion 1)
Camilla Sønderskov med Nederholms Quanto, Taastrup (sektion 1)
Thomas Ritter med Møllers Leon, Skovbo (sektion 1)
Line Holm Hels med Amagers Qvalli, Skovbo
Mikkel Olsen med Sund Hund Kira, Taastrup
Joy Christensen med Smedebakkens Spritte, Frederiksværk

Vinderklassen:
Jan Verner Larsen med Nederholms Quik, Skovbo (sektion 1)
Jens Andreasen med Amagers Helga, Skovbo
Jan Lindgaard med Daneskjolds Arti, Frederiksværk
John Nielsen med Sund Hund Enzo, Skovbo

 

Ydermere er følgende dommere og figuranter udtaget:
Mette Lindegaard, Frederiksværk
Keld Andersen, Skovbo
Erik Goth-Eriksen, Skovbo
Rene Keld Hansen, Frederiksværk
Søren Bjeverskov, Skovbo
Sten Holst Christensen, Skovbo
Torben Alrik, Skovbo
Rene Lindhardt, Skovbo
Peder Engestoft Pedersen, Skovbo

 

Ialt 27 medlemmer skal repræsentere område 6 til DM. Det må siges at være flot.

 

Flytning af del 2 - lokalitet

På søndag afholdes områdemesterskabets del 2, men pga. mistanke om at vores hunde måske kan blive smittet og få blodig diarre, har jeg valgt at flytte lokaliteten fra Roskilde til Taastrup.

 

Alle bedes derfor mødes i Taastrups klub, Højvangsvej 19 (overfor nr. 6), 2640 Hedehusene. Mødetid er uændret.